:

Az Irgalmasság rendkívüli szentévéhez...

Az Isteni Irgalmasság üzenete nagyon fontos az egész emberiség számára. Az üzenetben Jézus a bűnbánat és a megtérés fontosságára figyelmeztet, és azt kéri, hogy imádkozzunk és tegyünk minél többet a bűnösök megtéréséért. Jézus különösen jutalmazza az Isteni Irgalmasság üzeneteinek terjesztését. „Azokat a lelkeket, akik irgalmasságom tiszteletét terjesztik, egész életükben megoltalmazom. Haláluk óráján pedig nem bírájuk, hanem irgalmas Megváltójuk leszek!” – üzeni Jézus az embereknek. Fausztina nővér Jézus diktálására lejegyezte az Isteni Irgalmassággal kapcsolatban mindazokat a lehetőségeket, melyek a lélekmentés hatékony eszközei. A Napló nyomán az Isteni Irgalmasság öt kultuszát említhetjük meg.

AZ IRGALMAS JÉZUS KÉPE

„Este, amikor a cellámban voltam, megpillantottam az úr Jézust fehér ruhában. Egyik kezét áldásra emelte, a másikkal megérintette mellén a ruháját. Melléből a ruha nyílásán két ha­talmas sugár tört elő, egy piros és egy halvány... Kis idő múlva azt mondta Jézus: „Fess egy képet annak alapján, amit látsz, ezzel az aláírással: Jézusom, bízom Benned!” „Azt kívánom, hogy a képet húsvét után az első vasárnapon ünnepélyesen áldják meg. Ez a vasárnap legyen az Irgalmasság ünnepe!”

Mint feltámadt Üdvözítőt ábrázolja Jézust a kép, aki szenvedése és kereszthalála árán megváltott minket. Krisztusnak ezen a képén jellemző a két sugár. „A halvány sugár a vizet jelenti, ami a lelket tisztítja meg, a piros a vért, amely a lélek élete.

A lelket a keresztség és bűnbánat szentsége tisztítja meg, és legbőségesebben az Oltáriszentség táplálja. A két sugár tehát a szentségeket és a Szentlélek összes kegyelmét jelenti, amelynek bibliai jelképe a víz, valamint az új szövetséget Isten és ember között, amelyet Jézus az Ő vére által kötött. A kép így értelmezett tiszteletéhez az Úr különböző ígéreteket fűzött: örök üdvösséget, a keresztény tökéletesség útján nagy előrehaladást, a boldog halál kegyelmét és minden más kegyelmet, melyet az emberek bizalommal kérnek. „A kép által sok kegyelmet fogok kiosztani a lelkeknek, ezért hozzáférhetővé kell tenni minden lélek számára” – mondta Fausztina nővérnek.

AZ IRGALMASSÁG ÜNNEPE

„Azt kívánom, hogy legyen az Irgalmasságnak ünnepe. Azt kívánom, hogy a képet, melyet ecsettel fogsz megfesteni, húsvét után az első vasárnapon ünnepélyesen áldják meg! Ez a vasárnap legyen az Irgalmasság ünnepe.”

Az Irgalmasság ünnepének húsvét utáni első vasárnapra történő helyezése a megváltás húsvéti titka és az Isteni Irgalmasság titka közötti szoros összefüggésre utal. Ezt az összefüggést hangsúlyozza az ünnepet előkészítő Isteni Irgalmassághoz végzett kilenced, amit nagypénteken kell elkezdeni és az Isteni Irgalmasság vasárnapján ér véget. Jézus a következő kegyelmeket ígéri a kilencedet elvégzőknek: „Aki ezen a napon vagyis az Isteni Irgalmasság ünnepén az Élet Forrásához járul, azaz meggyónja bűneit és megáldozik, bűnei és az értük járó büntetés teljes elengedését nyeri el.” „Ezen a napon megnyílik irgalmam mélysége: a kegyelmek tengerét árasztom minden lélekre, aki irgalmam forrásához közelít. Egy lélek se féljen közeledni hozzám, még ha bűnei skarlátpirosak lennének is.”

Az ígért kegyelmek elnyeréséhez a következő feltételeket kell teljesíteni:
Bízni kell Isten jóságában, gyakorolni kell a felebaráti szeretetet, és a megszentelő kegyelem állapotában – ha ehhez gyónás szükséges, akkor szentgyónás után – szentáldozáshoz kell járulni.

AZ ISTENI IRGALMASSÁG RÓZSAFŰZÉRE

Jézus ígérete így hangzik: „Úgy tetszik nekem, hogy ez által az ima által mindent megadjak, amire engem kértek, ha ez megegyezik akaratommal.” „Ha ezt az imát haldokló mellett mondják, mérséklődik Isten haragja, és mérhetetlen irgalom veszi körül a lelket.” „E rózsafüzér imádkozásával közelebb hozod hozzám az emberiséget.” „Azokat a lelkeket, akik ezt a rózsafüzért imádkozzák, már életükben körülöleli irgalmam, különösen pedig haláluk óráján.”

Ebben az imában irgalmat kérünk magunknak és az egész világnak. Ezzel az irgalmasság cselekedetét gyakoroljuk.

AZ IRGALMASSÁG ÓRÁJA

„Valahányszor hallod, hogy hármat üt az óra, merülj el teljesen irgalmasságomban, dicsőítsd és magasztald; hívd le az egész világra hatalmát, főleg a szegény bűnösökre, mert az irgalom ebben az órában nyílt meg teljesen a lelkek számára.” „Igyekezz ebben az órában elvégezni a keresztutat! Ha ez nem lehetséges, kis időre térj be a kápolnába, tiszteld irgalommal teli Szívemet a Legméltóságosabb Oltáriszentségben. Ha ez sem lehetséges, akkor merülj el imádságban – ha röviden is – ott, ahol éppen vagy.” „Ebben az órában kéréseddel mindent elnyersz magad és mások számára. Ebben az órában lépett a kegyelem a világba: az irgalom legyőzte az igazságosságot.”

Három feltétel szükséges az ebben az órában mondott ima meghallgatásához: Az imát Jézushoz kell intézni, Őt kell megszólítanunk kérésünkkel, fontos, hogy az imát délután háromkor kezdjük és hivatkozzunk Jézus kínszenvedéseinek értékére. 

AZ IRGALMASSÁG TISZTELETÉNEK TERJESZTÉSE

„Azokat a lelkeket, akik irgalmasságom tiszteletét terjesztik, egész életükben megoltalmazom, mint gyengéd anya óvja csecsemőjét. Haláluk óráján pedig nem bírájuk, hanem irgalmas Megváltójuk leszek.”

Az Isteni Irgalmasság tisztelete az Isten iránti feltétlen bizalmat és az embertársaink iránt jótettekben megnyilvánuló szeretetet kéri tőlünk. Fausztina nővér volt a legfőbb terjesztője az Isteni Irgalmasság üzenetének.

* * *

Szent Fausztina nővér élete és küldetése

Helena Kowalska, a későbbi Fausztina nővér 1905. augusztus 25-én született Lengyelországban tízgyermekes vallásos parasztcsalád harmadik gyermekeként. Gyermekkorától kezdve vallásos lelkület jellemezte. 1925-ben, Varsóban belépett az Irgalmasság Anyjáról nevezett kongregációba. A rendben a Faustina Maria nővér nevet kapta. Újoncidejét Krakkóban töltötte, és itt tette le örök fogadalmát. Egész életében következetesen törekedett együttműködni Jézussal a lelkek megmentése ügyében. Fausztina nővér felajánlotta életét a bűnösökért, a lelkek megmentéséért. Élete utolsó éveiben megerősödtek lelki és fizikai szenvedései, előrehaladott állapotba került tuberkulózisa, mely megtámadta tüdejét és az emésztőrendszerét is. Fizikailag egészen felemésztődve, de lelkileg teljesen éretten, a szentség hírében halt meg 1938. október 5-én, alig harminchárom évesen. A Szentatya 1993. április 18-án boldoggá-, 2000. április 30-án pedig szentté avatta Fausztina nővért, s kihirdette az Isteni Irgalmasság ünnepét a húsvét utáni első vasárnapra, az egész világra.

Erre az egyszerű, de Istent határtalanul szerető szerzetesnőre az úr Jézus olyan feladatot bízott, ami az egész világnak szól: az Irgalmasság üzenetét. „Ma téged küldelek az egész emberiséghez irgalmasságom üzenetével - mondta Jézus. Nem büntetni akarom a sérült emberiséget, inkább meg akarom gyógyítani és irgalmas Szívemre szorítani.” „Te vagy irgalmasságom titkárnője, erre a tisztségre jelöltelek ki a jelen és az eljövendő életben, ...hogy közöld a lelkekkel nagy irgalmamat, melyet irántuk érzek, és bátorítsd őket, hogy bízzanak irgalmam mélységében.” „Előkészíted a világot végső eljövetelemre.”
Krakkóban, Szent Fausztina nővér kolostorának területén hatalmas bazilika épült az Isteni Irgalmasság tiszteletére, melynek alagsorában magyar kápolna is található. Érdemes erre a helyre elzarándokolni, és az isteni irgalmasság ötféle tiszteleti módja közül minél többet megvalósítani életünkben.

„Ha a lélek már emberi értelemben képtelen az újjáéledésre, s már minden el volna veszve, nem így az Istennél! Az irgalmasság csodája teljesen életre kelti a lelket.” „Nem tudom megbüntetni, még ha a legnagyobb bűnös is lenne, azt, aki irgalmamra hivatkozik, hanem felmentem őt mérhetetlen és kifürkészhetetlen irgalmamban. Mielőtt eljövök mint igazságos bíró, előbb szélesre tárom irgalmam kapuját.”

* * *

Az irgalmasság cselekedetei

Az irgalmasság testi cselekedetei:
1. az éhezőknek ételt adni,
2. a szomjazóknak italt adni,
3. a szegényeket ruházni,
4. az utasoknak szállást adni,
5. a betegeket és
6. a börtönben levőket látogatni,
7. a halottakat eltemetni.

Az irgalmasság lelki cselekedetei:
1. a bűnösöket meginteni,
2. a tudatlanokat tanítani,
3. a kételkedőknek jó tanácsot adni,
4. a szomorúakat vigasztalni,
5. a bántalmakat békével tűrni,
6. az ellenünk vétkezőknek megbocsátani,
7. az élőkért és holtakért imádkozni.

* * *

Közös ima és elmélkedés. Buzdítjuk a kedves híveket, a családokat, kisközösségeket, imacsoportokat, hogy imádkozzanak együtt is Isten irgalmát kérve. Elvégezhetik az Irgalmasság rózsafüzérét, olvashatnak a Szentírásból (pl. a tékozló fiúról, az elveszett bárányról vagy az irgalmas szamaritánusról szóló példabeszédeket, a bűnös asszonyról, a vétkét sirató Péterről vagy a bűnbánó latorról szóló részeket, Dávid bűnbánati zsoltárát,…), beszélgethetnek az irgalmasság cselekedeteiről, a szentgyónás lehetőségének ajándékáról, a kibékülés és megbocsátás fontosságáról…

Szentkapu. Javasolt, hogy akár egyénileg, akár közösen a többi családtaggal vagy barátokkal együtt a hívek igyekezzenek elnyerni az egész szentév folyamán a szentkapu átlépéséhez kapcsolódó teljes búcsú ajándékát is. Pozsonyban és környékén szentkapu található a Szent Márton Székesegyházban, a ferences templomban, illetve a búcsújáróhelyeken: Máriavölgyben, Bacsfa-Szentantalon és Sasváron is.

Vasárnapi ájtatosság. Ugyancsak az Irgalmasság évének programjai közé tartozik az Irgalmasság rózsafüzérének közös imádkozása a pozsonyi ferences templomban tartandó vasárnapi magyar nyelvű szentmisék előtt. Minden vasárnap más imacsoport vagy közösség tagjai – így a rózsafüzér társulatok tagjai, az Édesanyák imái illetve a Jézus Szíve családok imacsoportjainak tagjai, a Szociális Testvérek, a Regina Pacis közösség tagjai, a MÉCS közösségbe tartozók, a ministránsok, a múlt évben megbérmált illetve a már dolgozó fiatalok, valamint a Ferences Világi Rend tagjai – vezetik az ájtatosság előimádkozását.

Vándorkép. Továbbá, befogadható az otthonokba, házakba/lakásokba, családokba az irgalmas Jézust ábrázoló vándorkép, amelyet a Ferenc pápa által meghirdetett Irgalmasság rendkívüli szentévében – Szlovákia püspökeinek advent első vasárnapján templomainkban felolvasott pásztorlevelének javaslatát is követve – indítottunk útjára, miután az Irgalmasság évének kezdetén, a Pozsony óvárosában megtartott adventi magyar lelkinap keretében Haľko József püspök atya megáldotta azt.

* * *

Javasolt imaszándékok:

  • Imádkozzunk saját családunk minden tagjáért, hogy mindannyian örömmel és bizalommal rádöbbenjünk Isten irántunk tanúsított irgalmának nagy ajándékára, vagy pedig elmélyítsük ennek tudatát!
  • Imádkozzunk környezetünk azon tagjaiért, akik bár bűnben vagy haragban élnek, nem akarnak Istentől vagy egymástól bocsánatot kérni, illetve a béküléshez nyújtott kezet elfogadni!
  • Imádkozzunk a Szentatyáért, hogy továbbra is hitelesen tegyen tanúságot Isten csodálatos tulajdonságáról: nagy irgalmáról!
  • Imádkozzunk a püspökökért és papokért, hogy felelősségteljesen közvetítsék Isten irgalmát és feloldozását a szentgyónás szentsége által!
  • Imádkozzunk újabb papi hivatásokért – a saját közösségünkből is –, hogy mindig legyen elég kiszolgáltatója a kiengesztelődés szentségének!
  • Imádkozzunk a szerzetesekért és újabb szerzetesi hivatásokért is, hogy jó példájukkal másokat is buzdítsanak az irgalmasság cselekedeteinek gyakorlására!
  • Imádkozzunk közösségünk minden tagjáért, családjáért, csoportjáért, hogy komolyan vegyük az Istennel és embertárssal történő kiengesztelődést, tudjunk bocsánatot kérni és megbocsátani egymásnak!
  • Imádkozzunk közösségünk gyermekeiért és fiataljaiért, hogy a felnőttek jó példáját látva rendszeresen járuljanak a szentgyónáshoz és szívesen segítsenek másokon!
  • Imádkozzunk elhunyt szeretteinkért és közösségünk minden elhunyt tagjáért, hogy Isten irgalmát megtapasztalva az örök boldogság részesei legyenek! …

* * *

AZ ISTENI IRGALMASSÁG RÓZSAFÜZÉRE

Bevezetés: 
Keresztvetés, Miatyánk, Üdvözlégy, Hiszekegy.

Nagy szemekre: 
Örök Atya! Felajánlom Neked szeretett Fiadnak: a mi Urunk, Jézus Krisztusnak testét és vérét, lelkét és istenségét
engesztelésül bűneinkért és az egész világ bűneiért.

Kis szemekre:
Jézus fájdalmas szenvedéséért
irgalmazz nekünk és az egész világnak!


Befejezésre (háromszor):
 Szent Isten, szent erős Isten,
szent halhatatlan Isten,

irgalmazz nekünk és az egész világnak!

Keresztvetés.

* * *

Az Irgalmasság rendkívüli szentéve minden ember, család, közösség, az egész Egyház és az egész világ számára felkínált nagy ajándék. Éljünk a lehetőséggel, fogadjuk örömmel ezt az ajándékot! Befejezésül azt kívánhatjuk egymásnak, hogy Isten irgalma, irgalmas szeretete töltse el közösségeink minden tagját, családját, a hívőket és vallásukat (még) nem gyakorló testvéreinket is új lelkesedéssel, bizalommal, Isten és egymás iránti tevékeny, őszinte szeretettel!

* * *

Ferenc pápa bullája az Irgalmasság évéről itt olvasható:
http://uj.katolikus.hu/konyvtar.php?h=458

Képek: világháló